A projekt során szakmai tanulmányutak, képzések kerülnek megvalósításra, amely során a humán közszolgáltatásban résztvevő szakemberek számára nyíllik lehetőség szakmai tudásukat és tapasztalataikat bővíteni.
A programok érintik a konzorciumi települések hivatalainak munkatársait, az óvodák, helyi szociális intézmények, közművelődési és kulturális intézmények dolgozóit.
Nyelvtanfolyam a humán közszolgáltatásban dolgozó munkatársak számára
2020. augusztus 24-én, 6 településen kezdődnek meg azok a 60 órás nyelvtanfolyamok, amelyeket a humán közszolgáltatásban dolgozó munkatársak számára szervezünk.
Összesen 60 munkatárs számára nyílik lehetőség arra, hogy 8 hónapon keresztül, heti 2 órás kiscsoportos képzésen vegyen részt és fejlessze angol nyelvű kommunikációs készségeit.
A cél az, hogy mukatársaink magabiztosabbá váljanak az idegen nyelven történő kommunikáció terén, képesek legyenek alapszinten információt biztosítani angol nyelvű szóbeli és írásbeli megkeresések esetében is és ezáltal bővüljön azoknak a szolgáltatásoknak a köre, amit a lakosság elérhet helyben.
A tanfolyam végén munkatársaink nyelvi kompetenciáit méréssel állapítják meg, amely igazolásáról tanúsítványt is kapnak.
A nyelvtanfolyamot a Katedra Nyelviskolával együttműködve bonyolítjuk le.
Szakmai tanulmányutakon vettek részt a települések humán közszolgáltatásban résztvevő szakemberei
A projekt kezdete óta több rövidebb, 1-2-3 napos tanulmányúton vettek részt a települések munkatársai. Ezek a tanulmányutak azt a célt szolgálják, hogy kiszakadva a mindennapi munkából és a megszokott környezetből, intenzív impulzusok, hatások érjék a munkatársakat, más szemszögből nézzék saját munkájukat és legyenek befogadóak más módszerek, nézőpontok és ismeretek felé.
A projekt során az első két évben az alábbi szakmai tanulmányutak valósultak meg.
- Maroslele humán közszolgáltatásban dolgozó munkatársai Makóra látogattak, ahol megismerték az helyi önkormányzat intézményfenntartó és elsősorban turisztikai célokat szolgáló tevékenységét.
- Kiszomborról utaztak Gyulára az óvodapedagógusok, ahol egy óvodát látogattak meg, amelyben módszertani megbeszélést, jó gyakorlatok kölcsönös bemutatását végezték.
- A kiszombori iskola nevelőtestülete is Gyulát célozta meg, ahol egy iskolát látogattak meg és a pedagógiai munkát érintő tapasztalatcserét valósítottak meg.
- A földeáki óvodapedagógusok Zsámbékra látogattak, ahol két napos tanulmányút során a helyi óvoda működését ismerték meg részletesen.
- A maroslelei óvoda munkatársi közössége három napos, intenzív szakmai úton vett részt Szombathelyen, ahol egy gyógypedagógiai intézményt, egy alternatív pedagógiai rendszerű óvodát látogattak és imsertek meg, valamint a Savaria Egyetemi Központ továbbképző intézete által tartott műhelymunkán vettek részt.
- A Mindszenti Károly Óvoda pedagógusai a környeztei nevelés témakörében vettek részt jó gyakorlat megismerését célzó úton Szegeden, az egyetemi Füvészkertben.
További szakmai utak és jó gyakorlatok megismerését célzó programok a projekt későbbi időszakában kerülnek megvalósításra.
Testvértelepülési látogatások
A projektben résztvevő települések életében fontos szerepet töltenek be a testvértelepülések, amelyekkel hosszú ideje fennálló kapcsolatot ápolnak. Ezek a kapcsolatok eddig többnyire a kulturális élet területét érintették, azonban sokkal több lehetőség rejlik bennük.
A projektben a testvértelepülési együttműködések révén a szakmai tapasztalatszerzés és lehetővé válik, így a települések a humán közszolgáltatásában dolgozó munkatársak számára több napos, összetett szakmai programot biztosító programokat szerveznek.
Mártély, Mindszent, Magyarcsanád és Apátfalva települések is bekapcsolódnak a fenti tevékenységekbe, annak érdekében, hogy testvértelepüléseik önkormányzati működését, intézményfenntartói tevékenységét, a közösségszervezési, kulturális, oktatási és egészségügyi alapellátás szervezésének módszereit valamint a helyi civil szervezetekkel kiépített együttműködéseket megismerjék.
Ezidáig, a 2020. márciusában kitört járványügyi vészhelyzet miatt csak Mártély Község Önkormányzata szervezte meg és bonyolította le a programot, de terveink szerint a projekt későbbi szakaszában ezt pótolja a többi érintett önkormányzat is.